„Na chwałę Boga i na pożytek cierpiących” – tak zaczyna się Kronika Hospicjum Świętego Ojca Pio w Tarnobrzegu.
To motto jest wyznacznikiem definiującym kierunek, w którym podążamy w posłudze naszym podopiecznym. W naszym Zakładzie, który został założony przez ks. Prałata Michała Józefczyka w 2001 roku, kierujemy się chrześcijańskim podejściem, wyrozumiałością i życzliwością.
Nasza placówka, zgodnie z wolą założycieli służy ludziom chorym, którzy potrzebują szczególnej opieki, ale przede wszystkim serca. Naszym patronem jest Święty Ojciec Pio. Jego słowa : „miłość, zawsze miłość i miłosierdzie” są wyznacznikiem naszej pracy dla chorych.
Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Zakład Pilęgnacyjno -Opiekuńczy „Hospicjum Świętego Ojca Pio” w Tarnobrzegu jest samodzielnym, niepublicznym zakładem opieki zdrowotnej, utworzonym przez Parafię Rzymsko – Katolicką p.w. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Tarnobrzegu.
Nadzór nad działalnością Zakładu sprawuje Kierownik – Ks. dr Jan Biedroń oraz Zastępca Kierownika ds. medycznych – Pani Maria Walczyna.
Dziś jesteśmy nowoczesną placówką, zatrudniającą wykwalifikowaną i doświadczoną kadrę zapewniającą całodobową opiekę.
W naszym Zakładzie znajdują się następujące Oddziały :
- Pielęgnacyjno – Opiekuńczy przy ul. Konstytucji 3 Maja 11
- Pielęgnacyjno – Opiekuńczy przy ul. Dąbrówki 44
- Opiekuńczo – Leczniczy Psychiatryczny przy ul. Dąbrówki 44
Przy Zakładzie działalność prowadzi Hospicjum Domowe dla chorych onkologicznie.
Zakład świadczy usługi pielęgnacyjno – opiekuńcze, lecznicze, rehabilitacyjne, edukacyjno – dydaktyczne, promocje zdrowia, opiekę nad osobami niepełnosprawnymi oraz zapewnia opiekę duchową.
W ramach zajęć rehabilitacyjnych, które prowadzą wykwalifikowani i doświadczeni fizjoterapeuci, nasi podopieczni korzystają z szerokiej gamy ćwiczeń oraz zabiegów. Prowadzone są ćwiczenia ogólnousprawniające przy pomocy sprzętu ortopedycznego, w tym ćwiczenia czynne, bierne, oddechowe i inne. Wykonywane są zabiegi fizykoterapeutyczne np. światłolecznictwo, masaż pneumatyczny.
Dla potrzeb naszych pacjentów prowadzona jest terapia logopedyczna. Jest istotnym elementem rehabilitacji pacjenta i ma za zadanie poprawę jego jakości życia. Dotyczy głównie osób z problemami neurologicznymi (udary, wylewy) i neurodegeneracyjnymi (choroba Alzheimera, choroba Parkinsona). Jej głównym celem jest odbudowa funkcji językowych i komunikacyjnych oraz stymulacja funkcji poznawczych. W procesie programowania terapii decydujący jest stan pacjenta, jego potrzeby czy możliwości.
W naszym Hospicjum świadczona jest również pomoc psychologiczna, która obejmuje:
- diagnozę i ocenę stanu psychicznego pacjenta
- ocenę procesów poznawczych oraz ich wspomaganie
- psychoedukację
- pomoc w akceptacji życia z dysfunkcją, zwiększenie jego poczucia własnej wartości pomimo postępującej choroby
- wsparcie w przystosowaniu się do nowej sytuacji życiowej.
Zakład zapewnia : właściwe warunki bytowe; wyżywienie ( mamy swoją kuchnię), środki higieny osobistej; leki i środki opatrunkowe zgodnie z zaleceniem lekarza; opiekę pielęgniarską i konsultacje lekarskie; podnoszenie sprawności i aktywności podopiecznych; realizację potrzeb religijnych i opiekę duchową; spokój i bezpieczeństwo;
W naszej placówce mamy w dwu i trzyosobowe pokoje.
Nasz obiekt wyposażony jest w windę przystosowaną dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich.
Podopieczni do swojej dyspozycji mają salę, w której od poniedziałku do piątku są organizowane zajęcia terapeutyczne oraz kaplicę, w której odbywają się msze święte oraz nabożeństwa.
Wokół budynków mamy ogródek, gdzie mieszkańcy mogą spędzać czas na spacerowaniu i cieszeniu się otaczającą przyrodą.
Maria Walczyna
Zastępca Kierownika ds. Medycznych